Spor DÜNYASINı YENİDEN TASARLIYORUZ

Ar-Ge Faaliyetlerimiz

Edamarge, kadrosu ile spor alanında benzersiz yüksek teknoloji projeleri geliştirmek üzere çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar VR(Sanal Gerçeklik), AR(Artırılmış Gerçeklik), antrenman simülasyon çalışmaları, giyilebilir teknolojiler, görüntü algılama ve işleme, elektronik tasarım ve yapay zeka ile takım yönetim sistemleri üzerine yoğunlaştırılmıştır. Çalışmalarda elde edilen deneyim, savunma sanayi ve diğer sektörlere de adapte olabilecek türdedir.

Edamarge, SENSIBALL projesi ile futboldan başlayıp birçok spor dalı için hizmet verecek dünya çapında bir öğrenme platformu geliştirmektedir. SENSIBALL oyuncu gelişimi, yetenek seçimi, oyuncu gözlemcileri için veri tabanı, e-lig spor musabakaları, spor malzemeleri alışverişi için sanal gerçeklik mağazası ve giyilebilir teknolojiler ile eşleşmiş benzersiz bir teknoloji olarak tasarlanmaktadır.

SENSIBALL platformunda sanal dünyada topun değdiği noktada gerçeğe en yakın çarpma hissiyatını oluşturabilmek için haptik aparatları geliştirebilecek yetkin tecrübe birikimine ihtiyaç duyulmaktadır. SENSIBALL için geliştirilen haptik vuruş aparatları topun oluşturacağı çarpma hissiyatını en gerçekçi haliyle vermelidir. Türkiye ve Avrupa’da, sanal ortamda topun oyuncuya değdiği yerde gerçeğe en yakın topa vuruş hissiyatını oluşturabilecek en yetkin ekip, Edamarge’dir. Öte yandan, Edamarge, topa vuruş mekaniğini en gerçekçi haliyle sanal dünyada modelleyebilecek, en doğru his yollarını oluşturabilmek için gerekli olan teknolojik tasarımı yapabilecek ve oluşan kriterleri en etkin şekilde üretime adapte edip geliştirebilecek bir ekiptir.

2018’ten bu yana futbol, basketbol, basebol, tennis vb. spor dallarında oyuncu davranışları ve topun çarpma hissiyatını mimikleyecek haptik aparatların üretilmesine ve ticarileştirilmesine dayalı tüm uygulamalara teknolojik bariyer oluşturmak için 2020 yılı itibari 3 adet uluslararası, 1 adet ulusal patent başvurusunda bulunmuştur. Bu patentler, sanal dünyada topun değme noktasında meydana gelen çarpma hissiyatını eşzamanlı olarak, insan bedeninde oluşturabilen haptik sistemleri kapsamaktadır.

Ar-Ge İmkanlarımız

Hedeflediğimiz teknolojileri oluştururken gerek altyapı, gerekse test yetenekleri için çevre üniversitelerden ESTÜ, Anadolu Üniversitesi ve ATAP(Anadolu Teknoloji Araştırma Parkı – Teknopark) bünyesindeki imkanlardan rahatça faydalanabilmekteyiz. Bunun yanında futbol takımları ve sporcular ile test ve bilimsel çalışmaları yürütebileceğimiz imkanlara sahibiz. Böylece sistemimizi gerçek futbolcular üzerindeki etkilerini ölçerek yola devam etmekteyiz. 

Ekibimiz 12 yılı aşkın Ar-Ge tecrübesini farklı sektörlerde elde etmiş bir birleşimdir: A. Ruhi Soylu, Uğur Kafadar ve Ali Onur Cerrah. Yine Ali Onur Cerrah ve Umut Şentürk ile köklü bir futbol taktik/teknik bilgisine sahiptir. Geçmiş tecrübeleri ile ondan fazla patent başvurusu ve kabulü olan, uluslararası proje yönetim tecrübesi ile birçok prestijli ödülleri toplayan ürünler geliştiren bir ekibiz. Bunun yanında akademik alanda yayın, makale çalışmaları yapan; bu alanda değerli adımlar atan bir takımız.

Üniversitelerle kesintisiz işbirliği içindeyiz

Akademisyenler ve uzmanlardan oluşan deneyimli kadromuzla Türk Sporuna ışık tutacak ürünler geliştiriyoruz. 

Kısa Zamanda

Büyük Mesafe Aldık

2018 – 1512 TÜBİTAK BİGG  projesi kabul edildi.

3 Adet Uluslararası ve yurtiçi  patent  başvurusu yapıldı.

2019 Sanal dünyada yapılan kafa vuruşunu gerçek dünyada hissedebildiğimiz bir ürün geliştirildi.

2020 VR  Teknik Taktik Antrenmanlarda Sanal Gerçeklik Uygulaması tüm vücut için 1507 TUBİTAK KOBİ Destek Programı kapsamında geliştirme sürecine başlandı

Taktik Antrenman Çizim Modülü ve VR Taktik Antrenman Modülü için 1507 TUBİTAK KOBİ Destek Programı kapsamında geliştirme sürecine başlandı

 GPS Takım Takip Sistemi ARDEP 1001 Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programına başvuru yapıldı

 Takım Yönetim Uygulaması için KOSGEB ARGE İnovasyon Desteği Proje başvurusu yapıldı

Kurucu Ortaklar

Uğur Kafadar

Kurucu Ortak | Genel Müdür

Savunma sanayii ve beyaz eşya sektörde yüksek teknoloji gerektiren Ar-Ge çalışmalarında, çok katlı yüksek hızlı elektronik kart tasarımı ile başladığı kariyerinde, askeri donanım ve yazılım geliştirme, yeni ürün geliştirme ve sensör geliştirme alanlarında çalışmalar yaptıktan sonra, ülkemizin ve dünyanın önde gelen markalarının da bulunduğu bir çok uluslararası ve ulusal Ar-Ge/inovasyon projelerinde yürütücülük, koordinatörlük yapmıştır. 12 yıl süren Ar-Ge, İnovasyon ve yüksek teknoloji içeren alanlarda geliştirme çalışmaları icra ettikten sonra Edamarge’nin spor sektöründeki yenilikçi projelerine liderlik yapmaktadır.

Doç. Dr. Ali Onur Cerrah

Kurucu Ortak | Spor Bilimleri Direktörü

Eskişehir Teknik Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Antrenörlük Eğitimi Bölümü öğretim üyesidir. Hareket ve Antrenman ile Spor Biyomekaniği alanlarında çalışmakta olup; futbolcuların performansının test edilmesi, değerlendirilmesi ve uygun antrenman periyotlamalarının gerçekleştirilmesi, futbolda antrenman ve maç performansınnı GPS teknolojileri ile takibi, futbolda topa vuruş tekniğinin uygulanışı sırasında oluşan kassal aktivasyon stratejileri ve 3D modellemeleri konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca, UEFA A ve TFF Atletik Performans belgeleri bulunmakta olup profesyonel futbol liglerinde antrenörlük yapmaktadır.

Doç. Dr. A. Ruhi Soylu

Kurucu Ortak |  Yazılım Geliştirme Direktörü

Tıp doktoru ve elektronik-elektronik mühendisi olan Dr Soylu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalında öğretim üyesidir. Uzmanlık alanları EKG/EMG gibi biyopotansiyellerin kaydı ve analizi için yazılım ve minyatür donanım geliştirme; spor, egzersiz ve terapi alanlarında sanal gerçeklik uygulamaları geliştirme; insan hareketlerinin biyomekanik değerlendirmesi ve ultrasound fiziği başta olmak üzere medikal cihaz teknolojileridir.

Umut Şentürk

Kurucu Ortak | İş Geliştirme Direktörü

20 yıllık girişimcilik deneyimlerini Edamarge’nin iş geliştirme aşamasında kullanmaktadır. Aynı zamanda stres yönetimi, odaklanma, tüm vücut gevşeme alanlarındaki 10 yıllık deneyimini şirket ürünlerine adapte etmektedir.